ბათუმის რეგიონულ ლაბორატორიაში კარტოფილის შემოწმება, საერთაშორისოდ აღიარებული კვლევის მეთოდებით მიმდინარეობს
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის ბათუმის რეგიონულ ლაბორატორიაში, კარტოფილის შემოწმება და დიაგნოსტიკა ბაქტერიულ და სოკოვან დაავადებებზე საერთაშორისოდ აღიარებული კვლევის მეთოდებით მიმდინარეობს.
ბათუმის ლაბორატორიაში ტარდება:
• მცენარეული ნიმუშების კვევა ენტომოლოგიური და აკაროლოგიური მეთოდით;
• მიკოლოგიური გამოცდა;
• ჰერბოლოგიური გამოცდა;
• ბაქტერიოლოგიური გამოცდა;
• ვირუსოლოგიური გამოცდა.
2020 წლის მონაცემებით, ლაბორატორიაში შემოსული ნიმუშებისა და ჩატარებული კვლევების რაოდენობა, 2019 წლის მონაცემებთან შედარებით, 10%-ით გაიზარდა.
სოფლის მეურენობის ლაბორატორიის ბათუმის რეგიონული ლაბორატორიის მისამართია: ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტი, სოფელი ქვედა სამება
ტელ: +995 577079795
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სპეციალისტების სტატიები კარტოფილის კულტურასთან დაკავშირებით შეგიძლიათ იხილოთ აქ: http://sla.gov.ge/Ge/ScientificArticles

Testing of potatoes in the Batumi regional laboratory is carried out using internationally recognized research methods
In the Batumi Regional Laboratory of the State Agricultural Laboratory, testing and diagnosis of potatoes for bacterial and fungal diseases are carried out using internationally recognized research methods.
The following are conducted in the Batumi laboratory:
• Feeding of plant samples by entomological and acarological methods;
• Mycological examination;
• Herbological examination;
• Bacteriological examination;
• Virological test.
According to the data for 2020, the number of samples received in the laboratory and the number of studies conducted, compared to the data for 2019, increased by 10%.
Articles by specialists of the State Agricultural Laboratory regarding potato culture can be found here: http://sla.gov.ge/Ge/ScientificArticles