გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი ქ.ოზურგეთში იმყოფებოდა, სადაც თევზმომშენებელ ფერმერებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოში აკვაკულტურის განვითარების მნიშვნელობაზე იმსჯელეს.
„ბიზნესოპერატორებს, ვინც აქტიურადაა ჩართული აკვაკულტურის საკითხებში, გავაცანით სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის შესაძლებლობები. ლაბორატორიას აქვს რესურსი, ყველა საჭირო კვლევა ჩატარდეს სრულყოფილად. მაღალი ხარისხი და უსაფრთხოება არის გარანტია, ერთი მხრივ, საქართველოს მოსახლეობა უზრუნველყოფილი იყოს ხარისხიანი პროდუქტით, ხოლო მეორე მხრივ, ქართული პროდუქციის ინტეგრაცია მოხდეს ევროკავშირის ბაზარზე”, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
შეხვედრაზე სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორმა, ირაკლი გულედანმა დეტალურად ისაუბრა აკვაკულტურის მიმართულებით ქვეყანაში არსებულ კვლევებზე. საუბარი შეეხო ქართული პროდუქციის საექსპორტო პოტენციალს.
თევზმომშენებელ ფერმერებთან გამართულ შეხვედრას ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის მერი ავთანდილ თალაკვაძე, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის, სურსათის ეროვნული სააგენტოსა და თევზმომშენებელი ფერმების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
შეხვედრის შემდეგ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ სოლომონ პავლიაშვილმა, აჭარის სოფლის მეურნეობის მინისტრ ზაზა შავაძესთან, სამინისტროს წარმომადგენლებთან და თევზმომშენებელ ფერმერებთან ერთად, დაბა ქედაში არსებული ორგანული აკვაკულტურის განვითარების ასოციაცია ფორეჯის კალმახის საინკუბაციო საამქრო დაათვალიერეს და მიმდინარე საქმიანობას გაეცნენ.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili, visited Ozurgeti, where he held a meeting with local fish farmers
During the meeting, the parties discussed the significance of advancing aquaculture in Georgia.
“We presented the capabilities of the State Agricultural Laboratory to business operators actively engaged in aquaculture,” stated Solomon Pavliashvili. “The laboratory possesses the capacity to conduct all necessary analyses comprehensively. Ensuring high quality and safety not only guarantees the provision of quality products for the Georgian population but also supports the integration of Georgian products into the European Union market,” he emphasized.
At the meeting, the Director of the State Laboratory of Agriculture, Irakli Guledani, provided a detailed overview of the ongoing aquaculture-related research in the country. The discussion also addressed the export potential of Georgian products.
The meeting was attended by Ozurgeti Municipality Mayor Avtandil Talakvadze, along with representatives of the State Agricultural Laboratory, the National Food Agency, and local fish farms.
Following the meeting, Deputy Minister Solomon Pavliashvili, accompanied by the Minister of Agriculture of Adjara, Zaza Shavadze, representatives of the Ministry, and fish farmers, visited the Forage Trout Incubation Facility operated by the Organic Aquaculture Development Association in Keda Township, where they became acquainted with current activities.
The importance of laboratory research for the development and sustainability of such farms was also highlighted during the visit.