სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის ახალციხის ზონალურ დიაგნოსტიკურმა ლაბორატორიამ საერთაშორისო საკვალიფიკაციო ტესტირება წარმატებით გაიარა
საკვალიფიკაციო ტესტირება ვეტერინარიის მიმართულებით, წვრილფეხა რქოსანი პირუტყვის ჭირის დიაგნოსტიკა სეროლოგიური და მოლეკულური ბიოლოგიის მეთოდებით ჩატარდა.
საერთაშორისო ტესტირება ორგანიზებული იყო ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოსა (IAEA) და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) მხარდაჭერით.
საკვალიფიკაციო ტესტირების ფარგლებში, ლაბორატორიამ მიიღო საგამოცდო პანელი, რომელიც გამოიკვლიეს ახალციხის ზონალური დიაგნოსტიკური ლაბორატორიის სპეციალისტებმა და დაიმსახურეს 100% შეფასება, რაც ადასტურებს, რომ ლაბორატორიას აღნიშნული დაავადების ზუსტი იდენტიფიკაცია შეუძლია.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის ქსელში შემავალი რეგიონული ლაბორატორიები აქტიურად არიან ჩართული კვალიფიკაციის ასამაღლებელ აქტივობებში. სპეციალისტები ყოველწლიურად წარმატებით გადიან პროფესიულ საკვალიფიკაციო ტესტირებებსა და სწავლებებს.
დამატებითი ინფორმაცია ლაბორატორიაში არსებული სერვისებისა და ფასების შესახებ იხილეთ ვებგვერდზე - http://sla.gov.ge/Ge/Tariffs

The Akhaltsikhe Zonal Diagnostic Laboratory of the State Laboratory of Agriculture successfully completed an international qualification test
The qualification assessment, focused on the diagnosis of rinderpest through serological and molecular biology methods, was conducted within the veterinary field.
The international testing initiative was organized with the support of the International Atomic Energy Agency (IAEA) and the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
As part of the qualification process, the laboratory received a standardized test panel, which was examined by specialists from the Akhaltsikhe Zonal Diagnostic Laboratory. The laboratory achieved a 100% rating, confirming its ability to accurately diagnose the targeted disease.
It is important to highlight that regional laboratories within the State Laboratory of Agriculture network actively participate in continuous qualification improvement efforts. Specialists from these laboratories successfully complete professional qualification tests and training programs on an annual basis.
For more information about available services and pricing, please visit the official website: http://sla.gov.ge/Ge/Tariffs