ქ. აბუ-დაბის სოფლის მეურნეობისა და სურსათის უვნებლობის ორგანიზაციაში (ADAFSA) გამართულ საერთაშორისო შეხვედრას გენეტიკური ტესტირების ლაბორატორიის უფროსი დაესწრო.
წვრილფეხა რქოსანი პირუტყვის გლობალური კვლევისა და ექსპერტიზის ქსელის (PPR-GREN) რიგით მეშვიდე შეხვედრაზე განხილული იყო წვრილფეხა რქოსანი პირუტყვის ჭირის (PPR) კონტროლის სტრატეგიები და მომავალი ინიციატივები, რომლებიც მხარს უჭერენ მდგრად განვითარებას და გლობალური პირუტყვის დაცვას.
შეხვედრის ფარგლებში, გენეტიკური ლაბორატორიის უფროსმა თინათინ ელბაქიძემ ზეპირი მოხსენების სახით წარადგინა თემა „წვრილფეხა რქოსანი პირუტყვის ჭირის ვირუსის (PPRV) ეპიდემიოლოგია საქართველოში“.
საერთაშორისო შეხვედრის მონაწილეებმა იმსჯელეს PPR-თან დაკავშირებული უახლეს სამეცნიერო და ცოდნაზე დაფუძნებული მიღწევები ეპიდემიოლოგიის, ზედამხედველობისა და დიაგნოსტიკის კუთხით; ასევე, ვაქცინაციის პროგრამები და პირუტყვის დაავადებების ერადიკაციის სტრატეგიების ინტეგრაციის შესაძლებლობები. წარმოდგენილი იყო ისეთი სიახლეები, როგორიცაა თერმორეზისტენტული ვაქცინები და მოწინავე დიაგნოსტიკური ტექნიკა, რაც ხელს შეუწყობს დაავადების აღმოფხვრის გლობალურ ძალისხმევას.
ღონისძიებას, რომელიც გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციისა (FAO) და ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WOAH) ეგიდით გაიმართა, ოცდაათზე მეტი ქვეყნიდან ოთხმოცზე მეტმა ექსპერტმა, მკვლევარმა და ოფიციალურმა პირმა მიიღო მონაწილეობა.

Head of Genetic Testing Laboratory Participates in International Meeting Hosted by ADAFSA
The Head of the Genetic Testing Laboratory of the State Laboratory of Agriculture, Tinatin Elbakidze, participated in the seventh meeting of the Global Small Ruminants Pestivirus Research and Expertise Network (PPR-GREN), held at the Abu Dhabi Agriculture and Food Safety Authority (ADAFSA).
The meeting brought together over eighty experts, researchers, and officials from more than thirty countries. Participants discussed global strategies for controlling Peste des Petits Ruminants (PPR), advancing sustainable development, and enhancing livestock protection.
As part of the event, Ms. Elbakidze delivered an oral presentation on the topic: “Epidemiology of Peste des Petits Ruminants Virus (PPRV) in Georgia.”
The conference featured discussions on the latest advancements in PPR-related epidemiology, surveillance, diagnostics, and the integration of vaccination programs into broader disease eradication strategies. Notable innovations such as heat-resistant vaccines and advanced diagnostic techniques were presented, highlighting their significance in supporting global efforts to eliminate PPR.
The event was organized under the auspices of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the World Organisation for Animal Health (WOAH).