სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის ბათუმის რეგიონულ ლაბორატორიაში მცენარეთა მავნე ორგანიზმების დიაგნოსტიკის მიმართულება გაძლიერდა.
ბათუმის რეგიონულ ლაბორატორიაში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი და სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორი ირაკლი გულედანი დაესწრნენ.
შეხვედრაზე, ლაბორატორიის შესაძლებლობებზე, მიმდინარე კვლევებზე და სამომავლო გეგმებზე იმსჯელეს.
მინისტრის მოადგილემ, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორთან ერთად, უახლესი აპარატურით აღჭურვილი ლაბორატორია დაათვალიერა.
„ფიტოსანიტარიის მიმართულების გაძლიერება საშუალებას მოგცემს, აჭარის რეგიონში დროულად ჩატარდეს დიაგნოსტიკა და მოსახლეობამ ოპერატიულად მიიღოს კვლევის შედეგები. დღესდღეობით, ლაბორატორია მუშაობს უახლესი აპარატურითა და აკრედიტებული კვლევის მეთოდებით, რაც უზრუნველყოფს ლაბორატორიაში ჩატარებული კვლევების სანდოობას.
ამასთანავე, ბათუმის ლაბორატორიაში არსებული კვლევები ამარტივებს სახელმწიფო კონტროლის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებების ჩატარებას, რაც თავის მხრივ ხელს უწყობს ხარისხიანი პროდუქციის წარმოებას“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
აღსანიშნავია რომ ბათუმის რეგიონული ლაბორატორია აკრედიტებულია და აკმაყოფილებს უმაღლეს საერთაშორისო სტანდარტს ISO 17025. ლაბორატორიაში ჩატარებული კვლევის შედეგები კი, სანდო და ვალიდურია როგორც ეროვნულ, ასევე, საერთაშორისო დონეზე.

Plant Pest Diagnostics Capacity Strengthened at the Batumi Regional Laboratory of the State Laboratory of Agriculture
A working meeting was held at the Batumi Regional Laboratory of the State Laboratory of Agriculture, attended by Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili, and Director of the State Laboratory of Agriculture, Irakli Guledani.
Participants discussed the laboratory's current capabilities, ongoing research, and future development plans. The Deputy Minister and the Director toured the facility, which is equipped with modern diagnostic technologies.
“Strengthening the phytosanitary direction will enable timely diagnostics in the Adjara region, ensuring that the local population receives accurate and prompt test results. The laboratory now operates with state-of-the-art equipment and internationally accredited methods, which guarantees the reliability of its findings. Moreover, this advancement supports the implementation of state control measures and contributes to the production of high-quality agricultural products,” noted Deputy Minister Pavliashvili.
It is important to highlight that the Batumi Regional Laboratory is accredited under ISO/IEC 17025, meeting the highest international standards. The results produced by the laboratory are recognized as valid and reliable both nationally and internationally.