ბათუმის თევზისა და ზღვის პროდუქტების ფესტივალზე სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სტენდი იყო წარმოდგენილი.
ფესტივალის ფარგლებში ლაბორატორიის წარმომადგენლებმა დაინტერესებულ პირებს ინფორმაცია მიაწოდეს ლაბორატორიის საქმიანობის, მათ შორის, თევზის დაავადებებისა და თევზის პროდუქტების კვლევების შესახებ.
ფესტივალის სტუმრებს საშუალება მიეცათ ლაბორატორიის სტენდთან დიაგნოსტიკის დეტალებს - რა შემოწმებას გადის პროდუქტი რეალიზაციამდე, გასცნობოდნენ.
ღონისძიების მონაწილეებს საინფორმაციო ბუკლეტები დაურიგდათ.
ბათუმის თევზისა და ზღვის პროდუქტების ფესტივალის მიზანია ხელი შეუწყოს რეგიონში დარგის პოპულარიზაციას, მეთევზეობისა და აკვაკულტურის განვითარებას.

The State Laboratory of Agriculture Participated in the Batumi Fish and Seafood Festival
The State Laboratory of Agriculture was represented with an informational stand at the Batumi Fish and Seafood Festival.
As part of the event, laboratory representatives provided visitors with detailed information about the laboratory’s services, including diagnostic research related to fish diseases and fish product safety.
Guests had the opportunity to learn about the laboratory testing process—specifically, the examinations that fish products undergo before reaching the market. Informational brochures were also distributed to attendees.
The Batumi Fish and Seafood Festival aims to promote the fisheries sector and support the development of aquaculture in the region.