სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიამ „თევზისა და ზღვის პროდუქტების ფესტივალი 2026“-ში მიიღო მონაწილეობა
ბათუმში „თევზისა და ზღვის პროდუქტების ფესტივალი 2026“ გაიმართა, რომელშიც მეთევზეები, რესტორატორები და ფერმერული მეურნეობების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ. ფესტივალის სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ დაეგემოვნებინათ თევზისა და ზღვის პროდუქტებისგან მომზადებული კერძები, მონაწილეობა მიეღოთ მასტერკლასებსა და სხვადასხვა შემეცნებით და გასართობ აქტივობაში.
ღონისძიებაში მონაწილეობდა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია, რომელიც ფესტივალზე საინფორმაციო სტენდით იყო წარმოდგენილი. სტენდთან მისულ დამთვალიერებლებს შესაძლებლობა ჰქონდათ გაცნობოდნენ ლაბორატორიის საქმიანობისა და იმ კვლევითი მიმართულებების შესახებ საინფორმაციო მასალებს, რომლებიც აკვაკულტურის სექტორის განვითარებას უწყობს ხელს.
ლაბორატორიის წარმომადგენლებმა სტუმრებს მიაწოდეს ინფორმაცია თევზის დაავადებების პრევენციის მიზნით კვლევების მნიშვნელობის შესახებ და ისაუბრეს იმ სერვისებზე, რომლებსაც ლაბორატორია აკვაკულტურის სფეროს განვითარებისთვის ახორციელებს.
ფესტივალი აკვაკულტურის განვითარების ასოციაციის „ფორეჯი“ ორგანიზებით გაიმართა. ღონისძიების მიზანი მეთევზეობისა და აკვაკულტურის პოპულარიზაცია, ადგილობრივი წარმოების მხარდაჭერა, თევზისა და ზღვის პროდუქტების მოხმარების კულტურის განვითარება, ასევე დარგში არსებული თანამედროვე მიღწევებისა და ინოვაციების ფართო საზოგადოებისთვის გაცნობაა.

The State Laboratory of Agriculture Participated in the “Fish and Seafood Festival 2026”
The “Fish and Seafood Festival 2026” was held in Batumi, bringing together fishers, restaurant representatives, and representatives of fish farming enterprises. Festival visitors had the opportunity to taste dishes prepared from fish and seafood, take part in masterclasses, and participate in various educational and entertainment activities.
The State Laboratory of Agriculture participated in the event and was represented with an information stand. Visitors to the stand had the opportunity to learn more about the laboratory’s activities and explore informational materials on research areas that contribute to the development of the aquaculture sector.
Representatives of the laboratory provided visitors with information on the importance of research in preventing fish diseases and highlighted the services provided by the laboratory to support the development of aquaculture.
The festival was organized by the Aquaculture Development Association “Foreji.” The event aimed to promote fisheries and aquaculture, support local production, foster a culture of fish and seafood consumption, and introduce the wider public to the latest achievements and innovations in the sector.