სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიასა და შპს „ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგის, სურსათისა და მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის დიაგნოსტიკურ ცენტრ „ანასეულს“ შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიასა და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მმართველობაში მყოფი შპს „ადამ ბერიძის სახელობის ნიადაგის, სურსათისა და მცენარეთა ინტეგრირებული დაცვის დიაგნოსტიკურ ცენტრ „ანასეულს“ შორის ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ანასეულში ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა, რომელიც სოფლის მეურნეობის სფეროში სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის გაძლიერებასა და თანამედროვე ლაბორატორიული შესაძლებლობების განვითარებას ისახავს მიზნად.
მემორანდუმის ფარგლებში მხარეები ითანამშრომლებენ ერთობლივი კონფერენციების, სემინარებისა და პრაქტიკული სამეცნიერო-კვლევითი სამუშაოების ორგანიზების მიმართულებით. ამასთან, გათვალისწინებულია ორივე მხარისთვის სხვადასხვა სფეროში ინფორმაციის გაცვლა, საერთაშორისო პროექტებში ერთობლივი მონაწილეობა და სხვადასხვა მიმართულებით ერთობლივი კვლევების განხორციელება.
„თანამედროვე ლაბორატორიული კვლევები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ფერმერული მეურნეობების განვითარებაში, ხარისხიანი და უსაფრთხო პროდუქციის წარმოებაში, რაც საბოლოოდ ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებასაც უწყობს ხელს. სწორედ ამიტომ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია რეგიონებთან თანამშრომლობის გაძლიერება. დარწმუნებული ვარ, რომ სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან გაფორმებული მემორანდუმი კიდევ უფრო გააძლიერებს ერთობლივ სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობას და ხელს შეუწყობს რეგიონისა და სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარებას“, - განაცხადა სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორმა, ირაკლი გულედანმა.
შეხვედრას ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ, რომლებმაც ხაზი გაუსვეს სოფლის მეურნეობის სფეროში სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის მნიშვნელობას. მათი შეფასებით, თანამედროვე ლაბორატორიული კვლევები, სამეცნიერო ცოდნის გაზიარება და ფერმერებთან აქტიური თანამშრომლობა, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ადგილობრივი მეურნეობების განვითარებასა და პროდუქციის ხარისხის გაუმჯობესებაში.
შეხვედრაზე სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის სპეციალისტებმა მონაწილეებს მცენარეთა მავნე ორგანიზმების დიაგნოსტიკის მიმართულებით ლაბორატორიის შესაძლებლობები გააცნეს.
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიისა და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ერთობლივი საქმიანობა ხელს შეუწყობს  კვლევითი სფეროს გაძლიერებას.

A Memorandum of Cooperation Was Signed Between the State Laboratory of Agriculture and the “Anaseuli” Diagnostic Center for Soil, Food and Integrated Plant Protection, Named After Adam Beridze
A Memorandum of Cooperation was signed in the village of Anaseuli, Ozurgeti Municipality, between the State Laboratory of Agriculture and the “Anaseuli” Diagnostic Center for Soil, Food and Integrated Plant Protection, named after Adam Beridze and managed by the Agricultural Scientific-Research Center. The memorandum aims to strengthen scientific research activities in the agricultural sector and develop modern laboratory capabilities.
Under the memorandum, the parties will cooperate in organizing joint conferences, seminars, and practical scientific research activities. The agreement also provides for the exchange of information in various fields, joint participation in international projects, and the implementation of joint research in different areas.
“Modern laboratory research plays an important role in the development of farms and in ensuring the production of high-quality and safe products, which ultimately contributes to the country’s economic development. Therefore, strengthening cooperation with the regions is particularly important. I am confident that the memorandum signed with the Agricultural Scientific-Research Center will further strengthen joint scientific research activities and contribute to the development of the region and the agricultural sector,” said Irakli Guledani, Director of the State Laboratory of Agriculture.
Representatives of the local government also attended the meeting and emphasized the importance of scientific research in the agricultural sector. According to them, modern laboratory research, the exchange of scientific knowledge, and active cooperation with farmers play an important role in the development of local agricultural enterprises and the improvement of product quality.
During the meeting, specialists from the State Laboratory of Agriculture presented the laboratory’s capabilities in the diagnosis of plant pests and pathogens to the participants.
Joint activities of the State Laboratory of Agriculture and the Agricultural Scientific-Research Center will contribute to strengthening the research sector.